Election 2020

Broward County General Election 

Election Day - November 3
7:00 a.m. to 7:00 p.m.

EARLY VOTING SCHEDULE

October 19 Through November 1
7:00 a.m. to 7:00 p.m.

https://www.browardsoe.org/Voting-Methods/Early-Voting-Dates-Hours-and-Sites

Check your Voter Status

Check your Vote by Mail Ballot

Presidential
Biden / Harris

BROWARD CENTRAL LABOR COUNCIL ENDORSED CANDIDATES

US CONGRESS

 

DISTRICT 20

ALCEE L. HASTINGS

DISTRICT 22

TED DEUTCH

DISTRICT 23

DEBBIE WASSERMAN SCHULTZ

DISTRICT 24

FREDERICA WILSON

FLORIDA STATE SENATOR

 

DISTRICT 29

TINA POLSKY

DISTRICT 35

SHEVRIN JONES

FLORIDA STATE REPRESENTATIVE

 

DISTRICT 92

PARTICIA HAWKINS-WILLIAMS

DISTRICT 101

MARIE WOODSON

DISTRICT 104

ROBIN BARTLEMAN

BROWARD PUBLIC DEFENDER

GORDON WEEKS

BROWARD STATE ATTORNEY

HAROLD PRYOR

BROWARD COUNTY SHERIFF

GREGORY TONY

BROWARD COUNTY SUPERVISOR OF ELECTIONS

JOE SCOTT

BROWARD COUNTY COMMISSIONERS

 

COMMISSION DISTRICT 7

TIM RYAN

COMMISSION DISTRICT 9

DALE V.O. HOLNESS

CIRCUIT JUDGES 17TH JUDICIAL CIRCUIT

 

CIRCUIT JUDGE GROUP 16

DANIEL BAILEY DENNIS

CIRCUIT JUDGE GROUP 30

DALE C. COHEN

BROWARD COUNTY SCHOOL BOARD

 

DISTRICT 9 - COUNTYWIDE 

DEBRA HIXON

 

Municipal Races

Cooper City

Mayor

Mike Bufalo

District 3

Jeff Green

District 4

Ryan Shrouder

Coral SpringS

Seat 5

Joy Carter

Dania Beach

Seat 1

Tamara James

Seat 2

Bobbie Grace

Seat 3

Bill Harris

Fort Lauderdale

District 2

Steve Glassman

Hallandale Beach

Mayor

Mayor Joy Cooper

Seat 3

Dmitriy Yakubovich

Seat 4

Anabelle Lima-Taub

Hollywood

District 2

Peter D. Hernandez

Lauderdale Lakes

Seats 4

Sandra Davey

Lauderhill

Seat 1

Mea Smith

Lawrence "Jabbow" Matrin

Eric Reid 

Seat 2

Richard Campbell

Seat 3

Ray Martin 

Nadia Assad

Margate

Seat 1

Le Peerman

Seat 2

Arlene Schwartz

North Lauderdale

District C

Regina Martin

District D

Samson Borgelin

Oakland Park

Commission 

Matthew Sparks

Commission

Mitch Rosenwald

Commission

Aisha Gordon

Parkland 

Mayor

Stacey Kagan

District 1

Simeon Brier

District 2

Jordon Isrow

District 4

Bob Mayersohn

Plantation

Group 3

Ron Jacobs

Group 4

Marie Siobhan Edwards

Group 5

Nick Sortal

Pompano Beach

 

Mayor

Rex Hardin

District 1

Andrea McGee

District 2

Rhonda Eaton

District 3

Tom McMahon

District 4

Carmen Jones

District 5

Barry Moss

Sunrise

Group D

Jacqueline Guzman

Tamarac

District 3

Julie Fishman

West Park

Mayor

Felicia Brunson

Seat 3

Kristine Judaikis, Joy Smith

Seat 4

Marvin Price

Weston

Mayor

Richard Stark

Seat 1

Jason Zauder

Seat 2

Kim Schnitzius

Wilton Manors

Mayor

Scott Newton

2020 Proposed Constitutional
Amendment Positions

Amendment 2: Raising Florida’s Minimum Wage
SUPPORT

Amendment 3: All Voters Vote in Primary
Elections for State Legislature, Governor,
and Cabinet
OPPOSE

Amendment 4: Voter Approval of Constitutional Amendments
OPPOSE

Amendment 5: Limitation on Homestead
Assessments
OPPOSE