2020 Candidate Endorsements

President & Vice President - Joe Biden & Kamala Harris

US Senate - Sen. Gary Peters

Justice of the Supreme Court - Chief Justice Bridget Mary McCormack

Justice of the Supreme Court - Elizabeth Welch

University of Michigan Board of Regents - Mark Bernstein

University of Michigan Board of Regents - Shauna Ryder Diggs

Wayne State University Board of Governors - Shirley Stancato

Wayne State University Board of Governors - Eva Garza Dewaelsche

State Board of Education - Ellen Cogen Lipton

State Board of Education - Jason Strayhorn

US Congress District 8 - Rep. Elissa Slotkin

US Congress District 9 - Rep. Andy Levin

US Congress District 10 - Kim Bizon

US Congress District 11 - Rep. Haley Stevens

US Congress District 12 - Rep. Debbie Dingell

US Congress District 13 - Rep. Rashida Tlaib

US Congress District 14  - Rep. Brenda Lawrence

State Rep. District 1 - Rep. Tenisha Yancey

State Rep. District 2 - Rep. Joe Tate

State Rep. District 3 - Shri Thanedar

State Rep. District 4 - Abraham Aiyash

State Rep. District 5 - Rep. Cynthia A. Johnson

State Rep. District 6 - Rep. Tyrone Carter

State Rep. District 7 - Helena Scott

State Rep. District 8 - Stephanie Young

State Rep. District 10 - Mary Cavanagh

State Rep. District 11 - Rep. Jewell Jones

State Rep. District 12 - Rep. Alex Garza

State Rep. District 13 - Tullio Liberati

State Rep. District 14 - Rep. Cara Clemente

State Rep. District 15 - Rep. Abdullah Hammoud

State Rep. District 16 - Rep. Kevin Coleman

State Rep. District 17 - Christopher Slat

State Rep. District 18 - Rep. Kevin Hertel

State Rep. District 19 - Rep. Laurie Pohutsky

State Rep. District 20 - Rep. Matt Koleszar

State Rep. District 21 - Ranjeev Puri

State Rep. District 22 - Richard Steenland

State Rep. District 23 - Rep. Darrin Camilleri

State Rep. District 25 - Rep. Nate Shannon

State Rep. District 26 - Rep. Jim Ellison

State Rep. District 27 - Regina Weiss

State Rep. District 28 - Rep. Lori Stone

State Rep. District 29 - Rep. Brenda Carter

State Rep. District 31 - Rep. William Sowerby

State Rep. District 32 - Justin Boucher

State Rep. District 33 - Olu Jabari

State Rep. District 35 - Rep. Kyra Bolden

State Rep. District 36 - Robert Murphy

State Rep. District 37 - Samantha Steckloff

State Rep. District 38 - Kelly Breen

State Rep. District 39 - Julia Pulver

State Rep. District 40 - Rep. Mari Manoogian

State Rep. District 41 - Rep. Padma Kuppa

State Rep. District 43 - Nicole Breadon

State Rep. District 45 - Barb Anness

State Rep. District 46 - Jody LaMacchia

Wayne County

Wayne County Prosecutor - Kym L. Worthy

Wayne County Treasurer - Eric R. Sabree

Wayne County Sheriff - Benny N. Napoleon

Wayne County Regional Enhancement Millage Renewal - YES

Wayne County Commissioner District 2 - Jewel Ware

Wayne County Commissioner District 5 - Irma Clark-Coleman

Wayne County Commissioner District 7 - Alisha Bell

Wayne County Commissioner District 8 - David Knezek

Wayne County Commssioner District 9 - Nancy Darga

Wayne County Commissioner District 10 - Melissa Daub

Wayne County Commissioner District 14 - Raymond Basham

3rd Circuit Court Judge - Chandra Baker

28th District Court Judge - Elisabeth M. Mullins

28th District Court Judge - John Graziani

32A District Court Judge - Rebekah R. Coleman

34th District Court Judge - Lisa Martin

36th District Court Judge - Kristina Robinson Garrett

Brownstown Charter Township Supervisor - Andrew Linko

Brownstown Township Trustee - Maureen Brinker

Brownstown Township Trustee - Sherry A. Berecz

Brownstown Township Trustee - Steven R. Allen

Canton Township Supervisor - Anne Marie Graham-Hudak

Canton Township Trustee - Kate Borninski

Canton Township Trustee - Sommer Foster

Canton Township Trustee - Steven M Sneideman

Canton Township Trustee - Tania Ganguly

Dearborn Heights Treasurer - Robert Constan

Dearborn Heights School Board District 7 - Latanya Gater

Ecorse City Council - Terra DeFoe

Plymouth Township Supervisor - Mary Starr

Plymouth-Canton School Board - Patrick Kehoe

Plymouth-Canton School Board (2-year partial term) - Anupam Chugh Sidhu

Plymouth-Canton School Board (6-yr term) - Lauren Christenson

Redford Township Supervisor - Pat McRae

Taylor School Board - Daryl Thomas

Taylor School Board - Rhonda Danaj

Taylor School Board - Jodi Thomas

Taylor School Board - Amber McNew

Van Buren Township Trustee - Kevin Martin

 

Oakland County

Oakland County Executive - David Coulter

Oakland County Prosecuting Attorney - Karen McDonald

Oakland County Sheriff - Vincent Gregory

Oakland County Treasurer - Robert Wittenberg

6th Circuit Court Judge - Hon. Kameshia D. Gant

43rd District Court Judge - Brian Christian Hartwell

45th District Court Judge - Jaimie Powell Horowitz

Oakland County Commissioner District 2 - Jim Williams

Oakland County Commissioner District 5 - Kristen Nelson

Oakland County Commissioner District 6 - Jeffrey Long

Oakland County Commissioner, District 9 - Gwen Markham

Oakland County Commissioner District 10 - Angela Powell

Oakland County Commissioner District 11 - Tim Burns

Oakland County Commissioner District 12 - Kelly Dillaha

Oakland County Commissioner District 13 - Marcia Gershenson

Oakland County Commissioner District 14 - William Miller

Oakland County Commissioner District 16 - Penny Luebs

Oakland County Commissioner District 18 - Charlie Cavell

Northville Public School District, School Board Trustee - Kimberly Campbell-Voytal

Oak Park School Board - Al Elvin

Oak Park School Board - Ben Vineburg

Waterford Township Supervisor - John Paul Torres

Waterford Township Treasurer - Eric Lindemier

Waterford Township Clerk - Justin Clarke

Waterford Township Trustee - Mary Craite

Waterford Township Trustee - Matthew K. McClure

West Bloomfield Treasurer - Teri Weingarden

West Bloomfield Township Clerk - Deborah (Debbie) Binder

 

Macomb County

Macomb County Clerk & Register of Deeds - Fred Miller

Macomb County Treasurer - Lorie Barnwell

Macomb Community College Trustee - Maria Mijac

Macomb County Commissioner District 4 - Carole Chi

Macomb County Commissioner District 5 - Robert Mijac

Macomb County Commissioner District 11 - Harold L Haugh

Macomb County Commissioner District 12 - Julie Matuzak

Macomb County Commissioner District 13 - Joanne Recchia

Clinton Township Supervisor - Jason M. Davidson

Clinton Township Treasurer - Paul Gieleghem

Clinton Township Trustee - Laura Cardamone

Clinton Township Trustee - Mike Keys

Roseville School Board Member (4 year term) - Michelle Williams-Ward

For information about registering to vote and voting, voting equipment, polling place locations, state and local ballots, and more, visit www.Michigan.gov/vote.